Podstawowe zasady użytkowania obuwia

Obuwie powinno być rozsznurowane podczas jego ubierania i zdejmowania.

W celu uniknięcia przetarcia zapiętków zawsze należy nosić obuwie dokładnie zasznurowane (duże znaczenie ma tutaj dobranie obuwia do tęgości i długości stopy).

Staraj się codziennie zmieniać obuwie – nie można używać cały czas tylko jednej pary butów.

Wiedza książkowa mówi na ten temat: z całego czasu „życia” butów, 2/3 tego czasu powinno ono odpoczywać a tylko przez 1/3 być w użyciu.

Podyktowane jest to zdolnościami skóry do wchłaniania i wydalania pary wodnej.

Najoględniej mówiąc: podczas chodzenia obuwie nasiąka wilgocią pod wszelkimi postaciami (woda z ulicy, pot wytwarzany przez stopy). Natomiast but (a dokładniej – skóra wierzchu) żeby tę wilgoć usunąć z wnętrza musi mieć na to trochę czasu, przy czym czas potrzebny na wydalenie wilgoci jest dwa razy dłuższy od czasu, jaki był potrzebny na jej wchłonięcie.

Na ile to możliwe, należy unikać przemoczenia obuwia szczególnie skórzanego.

Jeżeli do przemoczenia jednak doszło – pod żadnym pozorem nie susz obuwia w bezpośredniej bliskości urządzeń emitujących ciepło (grzejniki, nagrzewnice, suszarki, wentylatory). Najlepiej jest umieścić obuwie w przewiewnym miejscu o temperaturze zbliżonej do tzw. temperatury pokojowej.

Przed suszeniem obuwie powinno być rozsznurowane. Warto zaopatrzyć się w pożyteczny przyrząd jakim są prawidła. Jeżeli nie masz prawideł – po prostu wypchaj buty papierem. Jest to ważna czynność, gdyż dzięki temu zapobiega się deformacji kształtu naszych butów. Poza tym papier jest materiałem dobrze „przechwytującym” wilgoć z buta. Po całkowitym wyschnięciu, buty należy poddać konserwacji.

Pod żadnym pozorem nie można obuwia skórzanego prać w pralkach. Intensywne działanie środków chemicznych, detergentów, wody (szczególnie gorącej) bardzo negatywnie odbija się na wyglądzie, żywotności oraz ogólnym stanie obuwia. Działanie wody i detergentów powoduje, że kleje, nici tracą swoje założone właściwości fizyczne. Zostają osłabione połączenia szyte, klejone (kleje tracą właściwości adhezyjne). W przypadku skór typu nubuk, welur mogą wystąpić znaczne odbarwienia wierzchów.

Related posts

Top